n e v e r l a n d d

- ANTISOZIALISTISCHE ELEMENTE - *** TA MI OTO PRZYPADŁA KRAINA I CHCE BÓG, BYM W MILCZENIU TU ŻYŁ * ZA TEN GRZECH, ŻE WIDZIAŁEM KAINA ALE ZABIĆ NIE MIAŁEM GO SIŁ *** " DESPOTYZM przemawia dyskretnie, w ludzkim społeczeństwie każda rzecz ma dwoje imion. " ******************** Maria Dąbrowska 17-VI-1947r.: "UB, sądownictwo są całkowicie w ręku żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków"

Archiwum

POGODA

LOKALIZATOR

A K T U E L L






bezprawie.pl
"Polska" to kraj bezprawia

piątek, stycznia 21, 2011

tu mówi Polskie Radio Wilno

RADIOFONIA WILEŃSKA W LATACH 1927-1939
(tymczasowa strona nawigacyjna)


UWAGA! Mamy kilka zdjęć przedstawiających pracowników Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia oraz innych ludzi, związanych tak czy owak z Rozgłośnią Wileńską. Niestety, imiona większości z nich są nieznane, bo na tych zdjęciach nie było żadnych podpisów. Wszystkich oglądających tę stronę łaskawie proszę obejrzeć zdjęcia i rozpoznać kogokolwiek się da. Zapraszam więc do albumu Polskie Radio Wilno: Ludzie.


Gmach na ul. Mickiewicza 22, w którym mieściło się studio Polskiego Radia - widok obecny i przedwojenny (proszę najechać myszką)









Orkiestra muzyki rozrywkowej w wielkim studiu koncertowym rozgłośni wileńskiej w 1943 r.



„Kurjer Wileński”, 1927


AUDYCJA WILEŃSKIEGO BIURA RADIOTECHNICZNEGO 4.3.1927

STACJA NADAWCZA POLSKIEGO RADIA WILNO W ZWIERZYŃCU

STACJA NADAWCZA POLSKIEGO RADIA WILNO NA LIPÓWCE

WITOLD HULEWICZ - PIERWSZY KIEROWNIK POLSKIEGO RADIA WILNO











 
 



.::: Jeżeli lubisz słuchać radia to z pewnością zainteresujesz się treścią witryny
------------- RADIOHOBBY- www.radiodx.prv.pl / www.pikn.republika.pl -----------
Dotyczy ona DX - ingu stacji radiowych , czyli nasłuchu radiostacji na falach krótkich , średnich i długich oraz wyjaśnieniu pojęć związanych z tym radiowym hobby . Tematyka witryny ogranicza się głównie do polskojęzycznych stacji radiowych nadajacych z zagranicy , ale zamieszczono tu również wiele linków do zagranicznych witryn radiowych .Witryna została wyróżniona przez redakcje polskie stacji radiowych " Deutsche Welle " i " Voice of America ", jak również nominowana była na najlepszą witrynę w następujących konkursach :
52 edycji konkursu " PODIUM " portalu Onet.pl ," I NET AWARDS 2001" oraz " BEST SITE 2001 " .
I jedna uwaga techniczna - ze względu na obszerne partie tekstu witrynę najlepiej przeglądać w rozdzielczości ekranu 1024 / 768 .
Ciekawej lektury ... .
.::: Na początek kilka słów ogłównym autorze i pomysłodawcy tej witryny ... . Mam na imię Piotr , mieszkam w Gdyni , w Polsce.. Strony www , które współtworzę są owocem moich zainteresowań radiowych . Mając 15 lat zacząłem słuchać radia na falach krótkich i średnich , co było wypadkową m.in sytuacji społeczno - politycznej jaka panowała w Polsce od roku 1976 . Słuchajac tylko oficjalnego , polskiego radia odkryłem, że na innych, radiowych falach też słychać polski głos . A , że akurat moje zainteresowania poszerzyły się o politykę , wiec radio zagraniczne, nadające po polsku stało się dostarczycielem nieocenzurowanych , obiektywnych i w miarę aktualnych informacji o naszym kraju , i otaczającym świecie . Baza sprzętowa jaką wtedy dysponowałem była bardzo skromna ( radio - Dominika , później radioodbiornik - Chronos ) . Dopiero w 1983 roku kupiłem najlepszy na ówczesne czasy polski radioodbiornik - Julia , który miał m.in. wydzielony na podzakresy zakres fal krótkich i dwa zakresy UKF( dolny i górny ).To był sprzęt, którego potrzebowałem. Radio sprawowało sie znakomicie , aż do roku 1997, kiedy to zepsuło się tak poważnie , że nie opłacało sie go już naprawiać. Następnymi radiowymi nabytkami były cyfrowe radia globalne firm Sony ICF-SW7600 G i Grundig Yacht Boy 400 , z których użytkowania jestem obecnie bardzo zadowolony . Szkoda jedynie , że stacji polskojęzycznych ciągle ubywa i , że zmieniają się sposoby nadawania ( satelita , internet ) . Nic nie zastąpi szumów , trzasków , melodii zagłuszarek .... . To już tylko wspomnienia . Ale i nowoczesność ma swoje zalety . Dzięki internetowi i poczcie elektronicznej nawiązałem przyjacielskie kontakty z redakcją polską radia Deutsche Welle ( byłem m.in inicjatorem powołania Klubu DX przy tej rozgłośni, niestety już nie działającego) , i z wieloma osobami mającymi podobnie jak ja radiowe zainteresowania .
.::: Interesował mnie zawsze wpływ propagandy radiowej i innych mediów na zachowania, i postawy ludzi . Zwiększenie możliwości komputerów w dziedzinie manipulacji obrazem i dżwiękiem spowodowały , iż zainteresowały mnie programy graficzne i programy służące do wizualnego tworzenia witryn internetowych . Od dawna fascynowałymnie komputerowe fotomontaże , tworzone przez najlepszego polskiego fotografika Ryszarda Horowitza . W moich grafikach staram się nie używać filtrów efektowych i destrukcyjnych , ograniczając się jedynie do dwóch pozostałych - korekcyjnych i pomocniczych . Wykorzystuję ( z lepszym lub gorszym skutkiem ) zaawansowane metody selekcji i maskowania , operacji na kanałach barwnych , edycję ścieżek , gradienty , efekty malarskie i retusz . Kolaże składają się średnio z ponad 20 warstw o różnym stopniu przezroczystości z zastosowaniem uwypuklenia perspektywy , odbłysków i oświetlenia sceny reflektorem . Ukończyłem kurs obsługi programów graficznych w firmie szkoleniowej - Publishing Institute Adobe Certified , autoryzowanej przez "Adobe".
.::: Zapraszam do przeglądania witryny , którą nazwałem " RADIOHOBBY ", i pisania o swoich radiowych zainteresowaniach na moje e-maile . Zachęcam też do współpracy i współredagowania witryny . Współpomysłodawcą stworzenia tych stron był kolega z Warszawy Rafał Maszkowski . Wydatną pomocą służył również Jarosław Jędrzejczak z Włocławka , którego opracowania o historii polskiej radiofonii zamieszczane są w czasopiśmie " Świat Radio " . Redagując tą witrynę chcę ułatwić odnajdywanie programów rozgłośni krótkofalowych , z których wiele nadaje niezwykle interesujące audycje , często nie mające odpowiednika wśród łatwiej osiągalnych stacji UKF.
.::: Do 1989 r. stacje krótkofalowe nadające z zagranicy były jedynym dostępnym powszechnie ( prasa pdziemna osiągała najwyżej stutysięczne nakłady) wiarygodnym żródłem informacji. Ale nie tylko to przyciągało do nich słuchaczy. Wiele z tych stacji redagowało audycje i prezentowało informacje na wysokim poziomie i dobierało ciekawe i istotne tematy. Cenzurowane środki przekazu w Polsce nie tylko zmuszane były do kłamstw, ale również w większości nie umiały poprawnie dobrać hierarchii ważności tematów czy opatrzyć je interesującym komentarzem.::: W ciągu ostatnich dziesięciu lat niektóre z rozgłośni zagranicznych zaprzestały nadawania, m.in. Głos Ameryki i nieodżałowana Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa założona i kierowana przez długie lata przez nestora polskich radiowców Jana Nowaka - Jeziorańskiego . Pozostałe rozgłośnie Radia Wolna Europa i Radia Swobody nadal działają , nadając z Czech , w tym doskonały i najbardziej rozbudowany programowo Serwis Rosyjski , inne skróciły czas nadawania . W kraju przybyło wiele prywatnych stacji , ale nadal nie ma rozgłośni o profilu zbliżonym do RWE , RFI czy DW , próby stworzenia których zostały zablokowane przez KRRiTV. Wśród rozgłośni radiowych i telewizyjnych nadających z Polski nie ma żadnych o profilu polityczno-kulturalnym , dzienniki są skracane czasem poniżej 5 minut , a układ informacji często jest przypadkowy. Rozwój prywatnych rozgłośni, tych którym pozwolono nadawać, nie zwiększył oferty programowej. Z tego powodu i dziś słuchanie stacji nadających z zagranicy nie tylko pozwala spojrzeć na polskie sprawy z zewnątrz , ale też daje dostęp do najciekawszych informacji i komentarzy .
.::: Marzeniami autorów tej witryny byłaby rozgłośnia , która :

  • każdego typu

  • - nie przerywa audycji słownych muzyką i odwrotnie
    - umie poświęcić godzinę jednemu tematowi ( kiedyś słuchałem audycji o Tuwimie w pr. I PR - to było TO ... ) ,
    - rozgłośnia muzyczna : nadaje czasem Pasję wg św. Mateusza bez skrótów
    - nie puszcza auto-reklamy , w której panienka słodkim głosem mówi jak rozkosznie jest słuchać tej rozgłośni ( to Radio Classic )
    - nie zanudza konkursami
    - nadaje mało reklam ( najlepiej wcale , ale to by musiało być radio publiczne )
    - słyszalna jest nie tylko na UKF ( przykład pozytywny do końca 2003 roku : Radio Maryja )
    - przestrzega podstawowych zasad , nie podaje jednostronnych opinii , nie odsądza od czci i wiary zaocznie , nie kłamie ( przykład negatywny : Radio Maryja )

  • informacyjna

  • - nie nadaje muzyki
    - nie skraca dzienników poniżej 10 minut
    - zachowuje jasną i sensowną hierarchię ważności informacji
    - ma codziennie 2 - 3 godzinny ( albo dłuższy , może byc tez powtarzany ) blok szczegółowych informacji politycznych z Polski i świata , ewentualnie z łagodnym komentarzem
    - ma niebanalne komentarze do wydarzeń politycznych
    - raz na tydzień lub częściej nadaje dyskusje nt. aktualnych wydarzeń - III pr. PR ma coś takiego codziennie , ale jakieś to blade , zwlaszcza w porównaniu z dyskusjami w RWE parę lat temu - Wolicki , Czabański , Skwieciński...
    - nie mówi " nie nadamy całego wystąpienia Hanny Krall z powodu braku czasu " ( to cytat z pr. II PR , ze skądinąd świetnego programu kulturalnego )
    - porozmawia z ekspertami zanim coś powie o Internecie
    - nie mówi nic o sporcie
    - zauważa co się dzieje poza miastem , z którego nadaje.

  • muzyczna

  • - jeżeli mówi , to tylko podając informacje o utworach lub kompozytorach
    - czasem rzuci anegdotą o twórcy lub dyrygencie , ale nie za często
    - nadaje określony rodzaj muzyki
    - nie zanudza giełdą płyt ( Radio Classic )
    - nie ma listy przebojów
    - ( rockowa ) nie nadaje wyłącznie piosenek po angielsku
    - ( muzyka współczesna ) umie odszukać coś czego nie nadają inni , choćby nawet trzeba było w tym celu pojechać do ościennego państwa lub innego miasta
    .::: Zamieszczamy informacje o wszystkich stacjach radiowych o których udało nam się dowiedzieć , również takich , których programów nie lubimy . Wybór należy do słuchaczy ... .
     
     

    Brak komentarzy: