n e v e r l a n d d

- ANTISOZIALISTISCHE ELEMENTE - *** TA MI OTO PRZYPADŁA KRAINA I CHCE BÓG, BYM W MILCZENIU TU ŻYŁ * ZA TEN GRZECH, ŻE WIDZIAŁEM KAINA ALE ZABIĆ NIE MIAŁEM GO SIŁ *** " DESPOTYZM przemawia dyskretnie, w ludzkim społeczeństwie każda rzecz ma dwoje imion. " ******************** Maria Dąbrowska 17-VI-1947r.: "UB, sądownictwo są całkowicie w ręku żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków"

Archiwum

POGODA

LOKALIZATOR

A K T U E L L






bezprawie.pl
"Polska" to kraj bezprawia

czwartek, lutego 03, 2011

A k t a

Nieznane dokumenty trafiły do Archiwum Akt Nowych http://www.aan.gov.pl/index_pl.php?action=18
Na przekazane zbiory archiwalne składają się dokumenty z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. tj. telegramy i zapisy rozmów juzowych (radiowych). Opisują one zmagania o osiągnięcie optymalnych warunków rozejmu, walki 2 Armii gen. E. Rydza-Śmigłego, zajęcie Mołodeczna (7-13.X.1920 r.), ubezpieczenie działań przez 4 Armię i odrzucenie kontrataku sowieckiego. Dokumenty rzucają światło na problemy zaopatrzenia wojsk polskich, relacje z ludnością cywilną (kwestie zapotrzebowań pieniężnych na zakup żywności), na morale wojsk. W cieniu walk frontowych pokazują ocenę rozmów pokojowych w Rydze, postawy Dąbskiego, Daszyńskiego i osób towarzyszących, niepokój Sapiehy ze względu na zbytnią uległość strony polskiej, kontakty członków Misji Wojskowej z Piłsudskim i Rozwadowskim.
Dokumenty powyższe powstały w 1920 r., w Sztabie Naczelnym Dowództwa Wojsk Polskich, a ich adresatami są Kutrzeba, Piskor, Rozwadowski i Zamorski.
Zbiór ten przechowywany był do 2010 r. na terenie Wielkiej Brytanii jako pozostałość po spuściźnie Komendanta Głównego Policji (1935-1939), gen. dyw. Kordiana Józefa Zamorskiego (1890-1983). Do AAN został przekazany wraz z dokumentami osobistymi jako dar.
Drugą częścią przekazanych zbiorów archiwalnych są materiały historyka i dyplomaty Marka Pernala konsula RP w Barcelonie, byłego ambasadora RP w Pradze i w latach 90-tych Dyrektora Biura ds. Wyznań URM. Nagrał on i zebrał na początku lat 80-tych ponad 200 relacji od żołnierzy Batalionu "Zośka" mieszkających w Kraju, jak i poza jego granicami, korespondencję pomiędzy żołnierzami, niepublikowane nigdy oryginalne pamiętniki "zośkowców". Materiał ten miał posłużyć do opracowania pierwszej monografii batalionu, jednak wydarzenia lat 80-tych przerwały te prace. Swoje zbiory Marek Pernal przekazuje do AAN jako dar.




::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Dotyczy postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na usługę fizycznej ochrony i mienia w Archiwum Akt Nowych.
Dnia 28.06.2010r.
W związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia na usługi fizycznej ochrony osób i mienia w Archiwum Akt Nowych w Warszawie zgodnie z art 38 Ustawy PZP, wyjaśniamy. Odpowiedz na pytania
Dnia 21.06.2010r.
Zgodnie z art. 38 pkt. 4 ustawy PZP, z powodu omyłki pisarskiej w treści załącznika nr 5 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia "FORMULARZ OFERTOWY" zmieniono treść pkt 2. Zobacz zmianę
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Przekazania akt katyńskich.
15 czerwca w Belwederze odbyła się uroczystość przekazania akt katyńskich do Instytutu Pamięci Narodowej. W sumie do archiwów IPN trafiło 67 tomów dokumentów katyńskich. Są to akta z rosyjskiego śledztwa katyńskiego. Cyfrowe kopie dokumentów otrzymały także Archiwum Akt Nowych i Centralne Archiwum Wojskowe.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Obchody 70-tej rocznicy wymordowania polskich oficerów w Katyniu
W dniu 7 maja br. w Tomaszowie Lubelskim na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL odbyło się sympozjum pod hasłem "Katyń - Zbrodnia Ludobójstwa" w którym udział brali pracownicy Archiwum Akt Nowych. W ramach obchodów 70-lecia wymordowania polskich oficerów w Katyniu w Tomaszowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie  wystawy "Katyń - walka o prawdę". Otwarcie wystawy przygotowanej przez pracowników Archiwum Akt Nowych zorganizował Urząd Miasta w Tomaszowie Lubelskim.



Fotografie z otwarcia wystawy:


::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Uroczystość poświęcona Harcerskiemu Batalionowi Armii Krajowej "Zośka"
19 maja (środa) 2010 r., godz. 13.00
Instytut Historii PAN, Rynek Starego Miasta 29/31 (Sala Lelewelowska)
W programie przekazanie do zasobu AAN nieznanych archiwaliów Batalionu "Zośka" pochodzących ze zbiorów Anny Borkiewicz-Celińskiej ps. "Hanka", Bogdana Celińskiego ps. "Wiktor", Bogdana J. Deczkowskiego ps. "Laudański", Henryka Kozłowskiego ps. "Kmita" oraz Władysława M. Cieplaka ps. "Giewont".
Będzie miała również miejsce promocja książki Anny Wyganowskiej-Eriksson Pluton Pancerny Batalionu "Zośka" w Powstaniu Warszawskim oraz prezentacja niepublikowanych fotografii Warszawy autorstwa Zbigniewa Miszty.
Podczas uroczystości uczniowie LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im Batalionu "Zośka" wykonają marsz defiladowy pt. "Parada czołgów", muzyka: Helena Łodzińska-Petzen, słowa: Jerzy Gołębiowski.
W uroczystości wezmą udział kombatanci, w tym również żołnierze Batalionu "Zośka". Będą obecni także członkowie Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", którzy zaprezentują umundurowanie z epoki oraz sztandary.



Brak komentarzy: