n e v e r l a n d d

- ANTISOZIALISTISCHE ELEMENTE - *** TA MI OTO PRZYPADŁA KRAINA I CHCE BÓG, BYM W MILCZENIU TU ŻYŁ * ZA TEN GRZECH, ŻE WIDZIAŁEM KAINA ALE ZABIĆ NIE MIAŁEM GO SIŁ *** " DESPOTYZM przemawia dyskretnie, w ludzkim społeczeństwie każda rzecz ma dwoje imion. " ******************** Maria Dąbrowska 17-VI-1947r.: "UB, sądownictwo są całkowicie w ręku żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków"

Archiwum

POGODA

LOKALIZATOR

A K T U E L L






bezprawie.pl
"Polska" to kraj bezprawia

poniedziałek, kwietnia 02, 2012

b. wojsko b. Polski

ZAMIAST WSTĘPU.





Czcij Ojca swego i matkę swoją wszak ojczyzna to twoja Matka
I słowo stało się ciałem, orzeł schodzi na psy następny nawiedzony jewropiejec wymyślił zmienić logotyp Wojska Polskiego i POdarował mu rosyjską carską koronę. Kosztowało to podatnika 22.000 zł. Qrwica szarpie mnie coraż mocniej.

Czy qźwa epidemia debilizmu, czy celowe działanie przed aneksją Polski ???
 TU

PS.

Orzełek wz.1933


(Niezbędnik nowego wzoru)
("wz.38")



Znalazłeś błąd? 

Orzełek wz.33
    
    Orzełek wz.33 wprowadzony został dokumentem "Warunki techniczne materiałów wojskowych - Orzełek" przez Ministerstwo Spraw Wojskowych z 25 lutego 1933 roku. Oznaczenie wz.33 jest nieoficjalne i przyjmuje się je od daty wprowadzenia do użytku. Opracowany został przez zespół kpt.int. Rerutkiewicza. Noszony był przez wszystkie formacje Wojska Polskiego, bez rozróżnienia.  Stosowano go na czapkach różnych wzorów i innych nakryciach głowy przewidujących orzełka metalowego, nie wyszywanego (np. haubach wojsk pancernych). Orzełka wz.33 wzorowano na konstrukcji Orzełka wz.19
     Produkcja odbywała się w zakładach "GuzPol", "Esef" w Warszawie oraz "B.Jabłoński" w Poznaniu. Orzełki dostarczano w pudełkach tekturowych po 100 sztuk w każdym, przewiązanych sznurkiem na krzyż. Każdy owinięty był w bibułę. Pudełka te pakowano do lekkich skrzyń drewnianych o ciężarze brutto do 50 kg.  Na skrzyni uwidoczniano znak producenta, nazwę i ilość przedmiotów oraz ciężar brutto. 
     

1938 rok - Por.Doboszyński, oficer Batalionu KOP "Łużki" (zamordowany w Katyniu) w czapce okrągłej KOP z orzełkiem wz.33.

           

Konstrukcja

    Orzełek wz.33 przedstawiał orła z koroną, siedzącego na tarczy z rozpostartymi w górę skrzydłami. Z tyłu umieszczano dwa uszka, służące do przymocowania orzełka do czapki. Przy produkcji dopuszczano odchylenia wymiarowe około 5%. Przy wadze około 7%. 
     Wykonywany był z blachy białego metalu (alpaki) o składzie chemicznym niklu 14%, miedzi około 66% i cynku około 20%. Grubość blachy to 0,9 mm. Inne metale w ilości nie większej niż 1,5 %. Uszka wykonywano z drutu miedzianego o średnicy 1,38 mm. Elementy spawano twardym lutem ze stopu miedzi i cynku. 
      Orzełka wykonywano według następującego przepisu:
  • Tłoczenie z blachy, przy czym rysunek o ostrych konturach,
  • Orzełek był wypukło na zewnątrz wytłoczony,
  • Uszka zamontowane symetrycznie
  • Po wytłoczeniu Orzełka oksydowano na stare srebro,
Wymiary i budowa orzełka wz.33.
Wymiary i budowa orzełka wz.33.


 

Podstawowe dane

Masa: 13,5 g (+-7%)
Szerokość: 43 mm
Wysokość: 59 mm



Źródła

"Warunki techniczne materiałów wojskowych - Orzełek" - MsWojsk. Dep.Intendentury, 1933 rok
"Korpus Ochrony Pogranicza 1924 - 1939" J.Prochowicz
www.odkrywca.pl
 

/PATHE/

Brak komentarzy: