n e v e r l a n d d

- ANTISOZIALISTISCHE ELEMENTE - *** TA MI OTO PRZYPADŁA KRAINA I CHCE BÓG, BYM W MILCZENIU TU ŻYŁ * ZA TEN GRZECH, ŻE WIDZIAŁEM KAINA ALE ZABIĆ NIE MIAŁEM GO SIŁ *** " DESPOTYZM przemawia dyskretnie, w ludzkim społeczeństwie każda rzecz ma dwoje imion. " ******************** Maria Dąbrowska 17-VI-1947r.: "UB, sądownictwo są całkowicie w ręku żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków"

Archiwum

POGODA

LOKALIZATOR

A K T U E L L






bezprawie.pl
"Polska" to kraj bezprawia

piątek, grudnia 03, 2021

Prawdziwi ludzie Browaru OKOCIM

 

Parę słów o Rudolfie i Adamie Bogdanich

Czy pamięta pan rodzinę Bogdanich? Rudolf Bogdani był dyrektorem Okocimskich Zakładów Piwowarskich na przełomie lat 50/60 minionego stulecia. Był także prezesem OKS i to za jego prezesowania dokonano gruntownej przebudowy stadionu. W tym roku przypada okrągły jubileusz oddania do użytku stadionu po remoncie (1961-2021).


(fot. z arch. Joanny Chmielewskiej, więcej »)

Kilka lat temu spotkałem koło stadionu Okocimskiego starszą ode mnie parę. Mężczyzna zapytał mnie, dlaczego stadion jest zamknięty? Odpowiedziałem, że jest zamknięty, bo w tej chwili nie odbywają się tam żadne zajęcia. Przeszliśmy dalej ul. Okocimską w górę, w stronę budynku, w którym jeszcze nie tak dawno znajdowała się poczta, a w którym według relacji mężczyzny oboje mieszkali kilka lat. Kobieta rozpłakała się, jak zobaczyła, w jakim stanie jest budynek. Mężczyzna wypytywał mnie o pałac Goetza; czy można go odwiedzać? Na końcu podeszliśmy pod bramę Browaru i wtedy powiedział do mnie: Nazywam się Adam Bogdani, tu spędziłem kilka dziecięcych lat, a to moja siostra. Ciarki mam do dzisiaj. Człowiek, którego nie znałem, szef prężnej firmy, jeden z najbogatszych Polaków, a zarazem tak ciepły i serdeczny człowiek.

Do dzisiaj nie mogę odżałować, że nie było okazji zaprosić Go do Brzeska jeszcze raz, czy to z okazji jubileuszu Browaru czy Okocimskiego Klubu Sportowego. Po tym przypadkowym spotkaniu miałem taki plan, żeby pojechać osobiście do Zawiercia i spróbować Go namówić do przybycia do Brzeska na jakiś jubileusz. Nie zdążyłem. Zmarł w marcu 2020 roku po ciężkiej chorobie.

Łukasz Baniak

Od admina: Rudolf Bogdani był dyrektorem Browaru OKOCIM w latach 1956-1963. Pełnił także funkcję Prezesa Zarządu Okocimskiego Klubu Sportowego (1956-63) oraz Przewodniczącego Powiatowego Komitetu Frontu Jedności Narodu (1957-1960). Jego stosunkowo krótki okres dyrektorowania w Browarze Okocim zaowocował niespotykaną modernizacją nie tylko samego zakładu, ale także jego całego otoczenia.

Z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, ale w przeciągu kilku lat za czasów dyrektorowania Rudolfa Bogdaniego:
  • dokonano modernizacji szeregu instalacji w samym browarze;
  • wybudowano olbrzymi silos;
  • odrestaurowano ogrodzenie wokół browaru;
  • wybudowano nową nitkę doprowadzającą wodę do stawu;
  • zrekultywowano staw, dokonano regulacji i wzmocnienia brzegów Uszwicy;
  • wybudowano najpiękniejsze w tym czasie przedszkole w Polsce z pięknym ogrodem i zwierzyńcem;
  • dokonano gruntownej przebudowy i modernizacji stadionu Okocimskiego KS. Powstały wtedy dwa boiska do siatkówki, boisko do piłki ręcznej, bieżnie, stanowisko do skoków w dal i pchnięcia kulą, trybuny, budynek klubowy z szatniami, sekretariatem i mieszkaniem dla gospodarza obiektu oraz 30 miejscami noclegowymi, więcej »;
  • wyremontowano halę sportową przy ul. Mickiewicza (w parku Goetza);
  • rozpoczęto budowę basenu kąpielowego;
  • położono pierwszy asfalt na ulicy w Brzesku (Browarna);
  • wykonano betonowy most na Uszwicy na ul. Browarnej;
  • wybudowano cztery piętrowe bloki po stronie północnej ul. Browarnej, a dwa piętrowe i jeden dwupiętrowy po stronie południowej tej ulicy.
Adam Bogdani, syn Rudolfa i Krystyny - założyciel firmy OPTOPOL i Fundacji Hematologii Rodziny Bogdani (w marcu 2013 r.). Był jednym z najbogatszych Polaków, notowanym na liście 100 najbogatszych na pozycji 90 w 2011 z majątkiem 176 milionów złotych. Jak można przeczytać na stronie fundacji:

– Adam Bogdani jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczął w Wojewódzkim Oddziale Naczelnej Organizacji Technicznej w Opolu na stanowisku Kierownika Działu Organizacji, a następnie pełnił funkcje kierownicze kolejno w Kombinacie Obrabiarek Ciężkich w Porębie i Okręgowej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Bytomiu. Od 1981 r. przez kilkanaście lat prowadził Zakład Optyczny w Zawierciu. W 1993 r. założył spółkę OPTOPOL, i systematycznie rozwijając jej działalność, z małej rodzinnej spółki stworzył firmę o zasięgu globalnym. Okulistyczna aparatura diagnostyczna produkowana przez firmę jest znana i używana na całym świecie. Od 2007 r. do końca 2011 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu Spółki OPTOPOL Technology S.A., a przez następny rok funkcję jej Doradcy. Zmarł 8 marca 2020 r. w wieku 71 lat.

Zbigniew Stós

Brak komentarzy: